ITT Cannon, LLC KPT00E22-55S
KPT00E22-55S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00E22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL W/SKT
Datasheet Download
KPT00E22-55S.pdf
Availability of KPT00E22-55S
QUANTITY
KPT00E22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00E22-55S
Internal Part NumberEIS-KPT00E22-55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00E22-55S
Related LinksKPT00E, KPT00E22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00E22-55S Details Description
Related parts for KPT00E22-55S
IC FREQ SYNTH 2.5GHZ 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 100V NP0 0508 datasheet.pdf
68CKT INT IPASS CBL 8X W/SB datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 1.4A 83 MOHM SMD datasheet.pdf