ITT Cannon, LLC KPT00F20-24P
KPT00F20-24P picture photo
Mfg. Part Number
KPT00F20-24P
Brief Description
CONN RCPT 24POS W/PIN WALL
Datasheet Download
KPT00F20-24P.pdf
Availability of KPT00F20-24P
QUANTITY
KPT00F20-24P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00F20-24P
Internal Part NumberEIS-KPT00F20-24P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00F20-24P
Related LinksKPT00F, KPT00F20-24P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00F20-24P Details Description
Related parts for KPT00F20-24P
CONN TERM FEMALE 22-30AWG GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.3"L X 7.06"W datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T8S 1.77" datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf