ITT Cannon, LLC KPT01B12-10PW
KPT01B12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT01B12-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT01B12-10PW.pdf
Availability of KPT01B12-10PW
QUANTITY
KPT01B12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01B12-10PW
Internal Part NumberEIS-KPT01B12-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01B12-10PW
Related LinksKPT01B, KPT01B12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01B12-10PW Details Description
Related parts for KPT01B12-10PW
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5.0K OHMS WIRE datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 180KA datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf