ITT Cannon, LLC KPT01B12-10PW
KPT01B12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT01B12-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT01B12-10PW.pdf
Availability of KPT01B12-10PW
QUANTITY
KPT01B12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01B12-10PW
Internal Part NumberEIS-KPT01B12-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01B12-10PW
Related LinksKPT01B, KPT01B12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01B12-10PW Details Description
Related parts for KPT01B12-10PW
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
ON datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A 6EMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
LED PC BOARD SOCKET PIN datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 30A datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
HYDRAULIC HANDLE datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf