ITT Cannon, LLC KPT01F12-8SA71
KPT01F12-8SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT01F12-8SA71
Brief Description
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT01F12-8SA71.pdf
Availability of KPT01F12-8SA71
QUANTITY
KPT01F12-8SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01F12-8SA71
Internal Part NumberEIS-KPT01F12-8SA71
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01F12-8SA71
Related LinksKPT01F1, KPT01F12-8SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01F12-8SA71 Details Description
Related parts for KPT01F12-8SA71
TERM BLOCK END COVER GRAY datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE FAST/A TELE-GARD 25A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/07/270GL 1.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 10% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf