ITT Cannon, LLC KPT01F14-15PA71
KPT01F14-15PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT01F14-15PA71
Brief Description
CONN RCPT 15POS CBL MNT PIN
Datasheet Download
KPT01F14-15PA71.pdf
Availability of KPT01F14-15PA71
QUANTITY
KPT01F14-15PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01F14-15PA71
Internal Part NumberEIS-KPT01F14-15PA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01F14-15PA71
Related LinksKPT01F1, KPT01F14-15PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01F14-15PA71 Details Description
Related parts for KPT01F14-15PA71
TRANS NPN 400V 0.1A SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MNT W/TAB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf