ITT Cannon, LLC KPT01F14-19PA71
KPT01F14-19PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT01F14-19PA71
Brief Description
CONN RCPT 19POS CBL MNT PIN
Datasheet Download
KPT01F14-19PA71.pdf
Availability of KPT01F14-19PA71
QUANTITY
KPT01F14-19PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01F14-19PA71
Internal Part NumberEIS-KPT01F14-19PA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01F14-19PA71
Related LinksKPT01F1, KPT01F14-19PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01F14-19PA71 Details Description
Related parts for KPT01F14-19PA71
CABLE CORE SPLIT/SNAP-ON FERRITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C033FPW-13 2C1-2 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf