ITT Cannon, LLC KPT01J22-41S
KPT01J22-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPT01J22-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT01J22-41S.pdf
Availability of KPT01J22-41S
QUANTITY
KPT01J22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT01J22-41S
Internal Part NumberEIS-KPT01J22-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT01J22-41S
Related LinksKPT01J, KPT01J22-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT01J22-41S Details Description
Related parts for KPT01J22-41S
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
PHOTODIODE 800NM 2.98MM SQ TO-46 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
1M RS485 FOR G-SERIES datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X17P datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf