ITT Cannon, LLC KPT02A14-18SX
KPT02A14-18SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A14-18SX
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02A14-18SX.pdf
Availability of KPT02A14-18SX
QUANTITY
KPT02A14-18SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A14-18SX
Internal Part NumberEIS-KPT02A14-18SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A14-18SX
Related LinksKPT02A, KPT02A14-18SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A14-18SX Details Description
Related parts for KPT02A14-18SX
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7651 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf