ITT Cannon, LLC KPT02A16-26P
KPT02A16-26P picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A16-26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02A16-26P.pdf
Availability of KPT02A16-26P
QUANTITY
KPT02A16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A16-26P
Internal Part NumberEIS-KPT02A16-26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A16-26P
Related LinksKPT02A, KPT02A16-26P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A16-26P Details Description
Related parts for KPT02A16-26P
IC REG LDO ADJ 0.7A 3PWRFLEX datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DDPAK datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
12.7MM X 26.16MM 1=25/PK datasheet.pdf