ITT Cannon, LLC KPT02A16-26PEX
KPT02A16-26PEX picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A16-26PEX
Brief Description
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02A16-26PEX.pdf
Availability of KPT02A16-26PEX
QUANTITY
KPT02A16-26PEX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A16-26PEX
Internal Part NumberEIS-KPT02A16-26PEX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A16-26PEX
Related LinksKPT02A1, KPT02A16-26PEX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A16-26PEX Details Description
Related parts for KPT02A16-26PEX
SIDAC MC BI 190V 400A DO-214 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SAFETY 1NC/1NO VERT 5M datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.05A 280 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf