ITT Cannon, LLC KPT02A18-32S
KPT02A18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT02A18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02A18-32S.pdf
Availability of KPT02A18-32S
QUANTITY
KPT02A18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02A18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT02A18-32S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02A18-32S
Related LinksKPT02A, KPT02A18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02A18-32S Details Description
Related parts for KPT02A18-32S
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 3014 datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO 8POS GOLD 24V datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 5W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
AB 24C 24#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf