ITT Cannon, LLC KPT02E12-10PWDV
KPT02E12-10PWDV picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E12-10PWDV
Brief Description
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E12-10PWDV.pdf
Availability of KPT02E12-10PWDV
QUANTITY
KPT02E12-10PWDV Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E12-10PWDV
Internal Part NumberEIS-KPT02E12-10PWDV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E12-10PWDV
Related LinksKPT02E1, KPT02E12-10PWDV Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E12-10PWDV Details Description
Related parts for KPT02E12-10PWDV
IAP 1.5N/DK BL datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CABLE 40COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE GLAND NYLON M24 10-14MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 88MA 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W SMA datasheet.pdf