ITT Cannon, LLC KPT02E12-10PWDV
KPT02E12-10PWDV picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E12-10PWDV
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E12-10PWDV.pdf
Availability of KPT02E12-10PWDV
QUANTITY
KPT02E12-10PWDV Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E12-10PWDV
Internal Part NumberEIS-KPT02E12-10PWDV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E12-10PWDV
Related LinksKPT02E1, KPT02E12-10PWDV Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E12-10PWDV Details Description
Related parts for KPT02E12-10PWDV
RELAY OPTO AC/DC 400V 4-DIP datasheet.pdf
IC DAC SOFTSPAN 14BIT 16-SSOP datasheet.pdf
IC GENLOCK HORZ 4FSC 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S03A datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf