ITT Cannon, LLC KPT02E14-12PA71
KPT02E14-12PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-12PA71
Brief Description
CONN RCPT 12POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E14-12PA71.pdf
Availability of KPT02E14-12PA71
QUANTITY
KPT02E14-12PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-12PA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-12PA71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-12PA71
Related LinksKPT02E1, KPT02E14-12PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-12PA71 Details Description
Related parts for KPT02E14-12PA71
JUMPER-H1500TR/A3049N/X 4" datasheet.pdf
VARISTOR 135V 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf