ITT Cannon, LLC KPT02E14-12SA71
KPT02E14-12SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-12SA71
Brief Description
CONN RCPT 12POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E14-12SA71.pdf
Availability of KPT02E14-12SA71
QUANTITY
KPT02E14-12SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-12SA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-12SA71
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-12SA71
Related LinksKPT02E1, KPT02E14-12SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-12SA71 Details Description
Related parts for KPT02E14-12SA71
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-SSOP datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf