ITT Cannon, LLC KPT02E14-15PA71
KPT02E14-15PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15PA71
Brief Description
CONN RCPT 15POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E14-15PA71.pdf
Availability of KPT02E14-15PA71
QUANTITY
KPT02E14-15PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15PA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15PA71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15PA71
Related LinksKPT02E1, KPT02E14-15PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15PA71 Details Description
Related parts for KPT02E14-15PA71
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC NON-VOLATILE REG MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.78A 170 MOHM datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12V 13MM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 300A DO200 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TUNER BROADBAND MOBILE 40TQFN datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMOELECTRIC VOLT TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf