ITT Cannon, LLC KPT02E14-15PEX
KPT02E14-15PEX picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15PEX
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPT02E14-15PEX.pdf
Availability of KPT02E14-15PEX
QUANTITY
KPT02E14-15PEX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15PEX
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15PEX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15PEX
Related LinksKPT02E1, KPT02E14-15PEX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15PEX Details Description
Related parts for KPT02E14-15PEX
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO251 datasheet.pdf
CONN D-SUB JACKPOST datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9221 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 6AWG #1/4 datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf