ITT Cannon, LLC KPT02E14-15SA206
KPT02E14-15SA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15SA206
Brief Description
CONN RCPT 15POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E14-15SA206.pdf
Availability of KPT02E14-15SA206
QUANTITY
KPT02E14-15SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15SA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15SA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15SA206
Related LinksKPT02E14, KPT02E14-15SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15SA206 Details Description
Related parts for KPT02E14-15SA206
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 128KB FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X61.2 BE/GY datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 500MM 12-24VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLK HDR 22POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf