ITT Cannon, LLC KPT02E14-15SA71
KPT02E14-15SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15SA71
Brief Description
CONN RCPT 15POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E14-15SA71.pdf
Availability of KPT02E14-15SA71
QUANTITY
KPT02E14-15SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15SA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15SA71
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15SA71
Related LinksKPT02E1, KPT02E14-15SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15SA71 Details Description
Related parts for KPT02E14-15SA71
DIODE GEN 1KV 6A LEADED BUTTON datasheet.pdf
KIT DEV PIC32 PROFESSIONAL GRADE datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 DIGITAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf