ITT Cannon, LLC KPT02E14-15SEW
KPT02E14-15SEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15SEW
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E14-15SEW.pdf
Availability of KPT02E14-15SEW
QUANTITY
KPT02E14-15SEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15SEW
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15SEW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15SEW
Related LinksKPT02E1, KPT02E14-15SEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15SEW Details Description
Related parts for KPT02E14-15SEW
CONN HEADER VERT .100 11POS 15AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 1A POWERMITE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf
110 SERIES TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
XC95288XL High Performance CPLD IC datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF 100V RADIAL datasheet.pdf