ITT Cannon, LLC KPT02E14-15SW
KPT02E14-15SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E14-15SW.pdf
Availability of KPT02E14-15SW
QUANTITY
KPT02E14-15SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15SW
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15SW
Related LinksKPT02E, KPT02E14-15SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15SW Details Description
Related parts for KPT02E14-15SW
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 10 POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 750MA 1.3 OHM datasheet.pdf