ITT Cannon, LLC KPT02E14-15SY
KPT02E14-15SY picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-15SY
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT02E14-15SY.pdf
Availability of KPT02E14-15SY
QUANTITY
KPT02E14-15SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-15SY
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-15SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-15SY
Related LinksKPT02E, KPT02E14-15SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-15SY Details Description
Related parts for KPT02E14-15SY
FIXED IND 470UH 3.8A 130 MOHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 26POS T/H 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SW DIP PIANO SPST 10POS UNSEALD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BUCK-BOOST LM3429 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LENS RECT 1POS 33.9 X 33.3MM datasheet.pdf