ITT Cannon, LLC KPT02E14-18PX
KPT02E14-18PX picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E14-18PX
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPT02E14-18PX.pdf
Availability of KPT02E14-18PX
QUANTITY
KPT02E14-18PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E14-18PX
Internal Part NumberEIS-KPT02E14-18PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E14-18PX
Related LinksKPT02E, KPT02E14-18PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E14-18PX Details Description
Related parts for KPT02E14-18PX
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 50POS SER 109 datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4A SOT23-3 datasheet.pdf
ANVIL (AMBOSS) datasheet.pdf
BC-500X14- 3 BK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf