ITT Cannon, LLC KPT02E18-32PDVA206
KPT02E18-32PDVA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E18-32PDVA206
Brief Description
CONN RCPT 32POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E18-32PDVA206.pdf
Availability of KPT02E18-32PDVA206
QUANTITY
KPT02E18-32PDVA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E18-32PDVA206
Internal Part NumberEIS-KPT02E18-32PDVA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E18-32PDVA206
Related LinksKPT02E18-, KPT02E18-32PDVA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E18-32PDVA206 Details Description
Related parts for KPT02E18-32PDVA206
IC CPU SUPRV 32K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CORD SJT 14AWG 3COND SHIELD 0.5M datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 75A 240V 10FT CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf