ITT Cannon, LLC KPT02E22-32S
KPT02E22-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E22-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX W/SKT
Datasheet Download
KPT02E22-32S.pdf
Availability of KPT02E22-32S
QUANTITY
KPT02E22-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E22-32S
Internal Part NumberEIS-KPT02E22-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E22-32S
Related LinksKPT02E, KPT02E22-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E22-32S Details Description
Related parts for KPT02E22-32S
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
TNC R/A PC JACK datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
NOISE FILTER 115MM X 70MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 20PIN GOLD W/KEY/STR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 480KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf