ITT Cannon, LLC KPT02E22-36PA71
KPT02E22-36PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E22-36PA71
Brief Description
CONN RCPT 36POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E22-36PA71.pdf
Availability of KPT02E22-36PA71
QUANTITY
KPT02E22-36PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E22-36PA71
Internal Part NumberEIS-KPT02E22-36PA71
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E22-36PA71
Related LinksKPT02E2, KPT02E22-36PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E22-36PA71 Details Description
Related parts for KPT02E22-36PA71
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP datasheet.pdf
VARISTOR 387V 8KA DISC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BUS COUPLER 8INPUT 4OUTPUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf