ITT Cannon, LLC KPT02E24-61PX
KPT02E24-61PX picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E24-61PX
Brief Description
CONN RCPT 61POS W/PIN BOX
Datasheet Download
KPT02E24-61PX.pdf
Availability of KPT02E24-61PX
QUANTITY
KPT02E24-61PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E24-61PX
Internal Part NumberEIS-KPT02E24-61PX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E24-61PX
Related LinksKPT02E, KPT02E24-61PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E24-61PX Details Description
Related parts for KPT02E24-61PX
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SSD 80GB 2.5" SATA datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/50 AU datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MDK-PRO FLEX LICENSE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
5 1/2 X 36 YD BULK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC datasheet.pdf