ITT Cannon, LLC KPT02E24-61SWEW
KPT02E24-61SWEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT02E24-61SWEW
Brief Description
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX
Datasheet Download
KPT02E24-61SWEW.pdf
Availability of KPT02E24-61SWEW
QUANTITY
KPT02E24-61SWEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT02E24-61SWEW
Internal Part NumberEIS-KPT02E24-61SWEW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT02E24-61SWEW
Related LinksKPT02E2, KPT02E24-61SWEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT02E24-61SWEW Details Description
Related parts for KPT02E24-61SWEW
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 1850MHZ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 260A TO-263 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
20+20 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf