ITT Cannon, LLC KPT06A12-8S
KPT06A12-8S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A12-8S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A12-8S.pdf
Availability of KPT06A12-8S
QUANTITY
KPT06A12-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A12-8S
Internal Part NumberEIS-KPT06A12-8S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A12-8S
Related LinksKPT06, KPT06A12-8S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A12-8S Details Description
Related parts for KPT06A12-8S
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FUSE MOD 200A 700V STUD datasheet.pdf
IC BUFFER TRIPLE 8XSON datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf