ITT Cannon, LLC KPT06A18-32PZ
KPT06A18-32PZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A18-32PZ
Brief Description
CONN PLUG 32POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A18-32PZ.pdf
Availability of KPT06A18-32PZ
QUANTITY
KPT06A18-32PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A18-32PZ
Internal Part NumberEIS-KPT06A18-32PZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A18-32PZ
Related LinksKPT06A, KPT06A18-32PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A18-32PZ Details Description
Related parts for KPT06A18-32PZ
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5304 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 50M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS 54.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE 3MM datasheet.pdf