ITT Cannon, LLC KPT06A20-39P
KPT06A20-39P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A20-39P
Brief Description
CONN PLUG 39POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06A20-39P.pdf
Availability of KPT06A20-39P
QUANTITY
KPT06A20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A20-39P
Internal Part NumberEIS-KPT06A20-39P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A20-39P
Related LinksKPT06A, KPT06A20-39P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A20-39P Details Description
Related parts for KPT06A20-39P
DIODE GEN PURP 50V 3A SMC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf