ITT Cannon, LLC KPT06A20-41SW
KPT06A20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A20-41SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A20-41SW.pdf
Availability of KPT06A20-41SW
QUANTITY
KPT06A20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A20-41SW
Internal Part NumberEIS-KPT06A20-41SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A20-41SW
Related LinksKPT06A, KPT06A20-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A20-41SW Details Description
Related parts for KPT06A20-41SW
IC MCU 8BIT 14KB EPROM 28CDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT W/MUX&REF 24DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 180MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 7A SYNC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V 20% X5R 0603 datasheet.pdf