ITT Cannon, LLC KPT06A22-55SW
KPT06A22-55SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06A22-55SW
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06A22-55SW.pdf
Availability of KPT06A22-55SW
QUANTITY
KPT06A22-55SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06A22-55SW
Internal Part NumberEIS-KPT06A22-55SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06A22-55SW
Related LinksKPT06A, KPT06A22-55SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06A22-55SW Details Description
Related parts for KPT06A22-55SW
MOSFET N/P-CH 60V 4.5A/3.5A 8-SO datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN BLOWER 125X34.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
NOTCHED NUT FOR .2E. RCPT datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf