ITT Cannon, LLC KPT06B14-15S
KPT06B14-15S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B14-15S
Brief Description
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06B14-15S.pdf
Availability of KPT06B14-15S
QUANTITY
KPT06B14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B14-15S
Internal Part NumberEIS-KPT06B14-15S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B14-15S
Related LinksKPT06B, KPT06B14-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B14-15S Details Description
Related parts for KPT06B14-15S
MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK datasheet.pdf
RES 1.75K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL STAKING FOR FORK TURRETS datasheet.pdf
CAP ALUM 4300UF 35V SCREW datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf