ITT Cannon, LLC KPT06B14-15S
KPT06B14-15S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B14-15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06B14-15S.pdf
Availability of KPT06B14-15S
QUANTITY
KPT06B14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B14-15S
Internal Part NumberEIS-KPT06B14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B14-15S
Related LinksKPT06B, KPT06B14-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B14-15S Details Description
Related parts for KPT06B14-15S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG datasheet.pdf
CABLE MOLDED RG62/U 36" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2.1GHZ 24QFN datasheet.pdf
XFRMR 1:1.36/1 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
SGE-225-2-1280L 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf