ITT Cannon, LLC KPT06B20-41S
KPT06B20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06B20-41S.pdf
Availability of KPT06B20-41S
QUANTITY
KPT06B20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B20-41S
Internal Part NumberEIS-KPT06B20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B20-41S
Related LinksKPT06B, KPT06B20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B20-41S Details Description
Related parts for KPT06B20-41S
TRIMMER 20K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
IC 25BIT CONFIG REG BUFF 96LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SCS FOAM 100 X 200 X 1500MM LONG datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf