ITT Cannon, LLC KPT06B22-36P
KPT06B22-36P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B22-36P
Brief Description
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06B22-36P.pdf
Availability of KPT06B22-36P
QUANTITY
KPT06B22-36P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B22-36P
Internal Part NumberEIS-KPT06B22-36P
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B22-36P
Related LinksKPT06B, KPT06B22-36P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B22-36P Details Description
Related parts for KPT06B22-36P
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 9POS GREEN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 74POS datasheet.pdf