ITT Cannon, LLC KPT06B22-41S
KPT06B22-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B22-41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06B22-41S.pdf
Availability of KPT06B22-41S
QUANTITY
KPT06B22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B22-41S
Internal Part NumberEIS-KPT06B22-41S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B22-41S
Related LinksKPT06B, KPT06B22-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B22-41S Details Description
Related parts for KPT06B22-41S
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 116 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PIN COAXIAL RG-174/188/316 datasheet.pdf
IC LIU T1/J1/E1 21+1CH 640-PBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 330K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf