ITT Cannon, LLC KPT06B22-41SW
KPT06B22-41SW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B22-41SW
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06B22-41SW.pdf
Availability of KPT06B22-41SW
QUANTITY
KPT06B22-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B22-41SW
Internal Part NumberEIS-KPT06B22-41SW
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B22-41SW
Related LinksKPT06B, KPT06B22-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B22-41SW Details Description
Related parts for KPT06B22-41SW
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 6-X2DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.3A 283 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf