ITT Cannon, LLC KPT06E14-12PDZ
KPT06E14-12PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E14-12PDZ
Brief Description
CONN PLUG 12POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06E14-12PDZ.pdf
Availability of KPT06E14-12PDZ
QUANTITY
KPT06E14-12PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E14-12PDZ
Internal Part NumberEIS-KPT06E14-12PDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E14-12PDZ
Related LinksKPT06E1, KPT06E14-12PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E14-12PDZ Details Description
Related parts for KPT06E14-12PDZ
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS R/A datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 5POS PNL MNT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 277VAC 250VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf