ITT Cannon, LLC KPT06E14-15SDZ
KPT06E14-15SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E14-15SDZ
Brief Description
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E14-15SDZ.pdf
Availability of KPT06E14-15SDZ
QUANTITY
KPT06E14-15SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E14-15SDZ
Internal Part NumberEIS-KPT06E14-15SDZ
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E14-15SDZ
Related LinksKPT06E1, KPT06E14-15SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E14-15SDZ Details Description
Related parts for KPT06E14-15SDZ
IC ADC 12BIT 2.7V 1CH SPI 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M32 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf