ITT Cannon, LLC KPT06E14-15SX
KPT06E14-15SX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E14-15SX
Brief Description
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E14-15SX.pdf
Availability of KPT06E14-15SX
QUANTITY
KPT06E14-15SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E14-15SX
Internal Part NumberEIS-KPT06E14-15SX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E14-15SX
Related LinksKPT06E, KPT06E14-15SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E14-15SX Details Description
Related parts for KPT06E14-15SX
CONN HEADR BRKWAY .100 44POS STR datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL PG48 37-44MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf