ITT Cannon, LLC KPT06E16-23PDN
KPT06E16-23PDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E16-23PDN
Brief Description
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06E16-23PDN.pdf
Availability of KPT06E16-23PDN
QUANTITY
KPT06E16-23PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E16-23PDN
Internal Part NumberEIS-KPT06E16-23PDN
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E16-23PDN
Related LinksKPT06E1, KPT06E16-23PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E16-23PDN Details Description
Related parts for KPT06E16-23PDN
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 6POS 30AU datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
THUMBWHEEL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR YELLOW datasheet.pdf