ITT Cannon, LLC KPT06E18-32SDN
KPT06E18-32SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E18-32SDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E18-32SDN.pdf
Availability of KPT06E18-32SDN
QUANTITY
KPT06E18-32SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E18-32SDN
Internal Part NumberEIS-KPT06E18-32SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E18-32SDN
Related LinksKPT06E1, KPT06E18-32SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E18-32SDN Details Description
Related parts for KPT06E18-32SDN
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EMC1402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
3X7 MTE SHRD PIN SR LTCH .100 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
IND SWITCH IPS CAP 3/4 RND BLUE datasheet.pdf
SIBOD SURFMT DO214AA-CR 3K REEL datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 150A DO-8 datasheet.pdf
RES 316K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf