ITT Cannon, LLC KPT06E20-16SY
KPT06E20-16SY picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E20-16SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06E20-16SY.pdf
Availability of KPT06E20-16SY
QUANTITY
KPT06E20-16SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E20-16SY
Internal Part NumberEIS-KPT06E20-16SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E20-16SY
Related LinksKPT06E, KPT06E20-16SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E20-16SY Details Description
Related parts for KPT06E20-16SY
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SCREW RETAINER MALE 4-40 THREAD datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf