ITT Cannon, LLC KPT06E20-41S
KPT06E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06E20-41S.pdf
Availability of KPT06E20-41S
QUANTITY
KPT06E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E20-41S
Internal Part NumberEIS-KPT06E20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E20-41S
Related LinksKPT06E, KPT06E20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E20-41S Details Description
Related parts for KPT06E20-41S
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CORD PATCH PIN TIP PLUG 60" BLK datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER USB 2.0 TO SERIAL M/DB-9 datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 6PPR W/SW datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 3.2 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM SMCJ datasheet.pdf
STRIP MARKER 21 Y datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 32VDC 1206 datasheet.pdf