ITT Cannon, LLC KPT06E20-41SY
KPT06E20-41SY picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E20-41SY
Brief Description
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E20-41SY.pdf
Availability of KPT06E20-41SY
QUANTITY
KPT06E20-41SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E20-41SY
Internal Part NumberEIS-KPT06E20-41SY
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E20-41SY
Related LinksKPT06E, KPT06E20-41SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E20-41SY Details Description
Related parts for KPT06E20-41SY
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 50MA SNT6A datasheet.pdf
OSC VCXO 271.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.4UH SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf