ITT Cannon, LLC KPT06E22-55PDZ
KPT06E22-55PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E22-55PDZ
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06E22-55PDZ.pdf
Availability of KPT06E22-55PDZ
QUANTITY
KPT06E22-55PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E22-55PDZ
Internal Part NumberEIS-KPT06E22-55PDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E22-55PDZ
Related LinksKPT06E2, KPT06E22-55PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E22-55PDZ Details Description
Related parts for KPT06E22-55PDZ
CONN FERRULE STRAIGHT DB37 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf