ITT Cannon, LLC KPT06F18-11PY
KPT06F18-11PY picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F18-11PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06F18-11PY.pdf
Availability of KPT06F18-11PY
QUANTITY
KPT06F18-11PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F18-11PY
Internal Part NumberEIS-KPT06F18-11PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F18-11PY
Related LinksKPT06F, KPT06F18-11PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F18-11PY Details Description
Related parts for KPT06F18-11PY
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BLADE POZIDRIV SZ1 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD datasheet.pdf